www.quadria.cz   »   Články   »   Vyzimování obilovin, choroby pat stébel
9. 4. 2010

Vyzimování obilovin, choroby pat stébel

, 9. 4. 2010 18:30

Porosty ozimých obilovin jsou letos značně poškozeny chorobami souvisejícími s ohrožením přezimujících obilovin. Důvodem je dlouhotrvající sněhová pokrývka a rozmrzlá ornice. Ozimy pod sněhovou pokrývkou vegetovaly, prodýchávaly cukr a zesláblé byly náchylnější k onemocnění než jiné roky. Choroby, které mají za vinu onemocnění pat stébel a později se projevují i běloklasostí, je třeba v našich podmínkách likvidovat každý rok a jsou jedním z důležitých důvodů malých úspěchů při pěstování obilovin. Tyto choroby jsou typické pro vyšší a chladnější polohy a tím i pro náš kraj. Naopak v zemích západní a jižní Evropy jsou tyto choroby méně významné a není potřeba jim věnovat zdaleka tolik pozornosti.

K nejvýznamnějším původcům onemocnění patří zejména některé druhy rodů Fusarium a Typhula. Další chorobou, která decimuje každý rok naše porosty obilovin, je stéblolam: Pseudocercosporella herpotrichoides, kterou také pravidelně ošetřujeme. Přípravků účinných na původce těchto chorob je velmi málo a žádný z nich je neřeší definitivně. I proto je vhodné nasazení léčby již na podzim, aby se následně zmírnily jarní projevy chorob. V případě úspěšného zákroku se významným způsobem zvýší výnos i kvalita obiloviny.

Z přípravků u nás registrovaných je nejefektivnější použití tebuconazolu s prochlorazí, které vykazují významný účinek na původce těchto chorob a synergicky se doplňují. Navíc společně účinkují proti celé řadě dalších chorob, které se dnes již v porostu v určité míře vyskytují. Bayer toto ošetření označuje za exkluzivní.

Spojení prochlorazu s Arteou případně s Falconem je možné, díky prochlorazu se účinek projeví, ale ošetření je velmi drahé a zaměřeno spíše na listové choroby. Hlavní problém, který se v současnosti vyskytuje v porostech, řeší méně dokonale.

Artea – cyproconazole a propiconazole je vhodný na listové choroby, zejména padlí, rzi a některé skvrnitosti. V kombinaci i na klasové choroby.

Falcon – spiroxamine, triadimenol, tebuconazole taktéž. Díky tebuconazolu by šel použít i na náš problém, ale je ho tam asi o 25% méně, než bychom potřebovali.

Ceny dle AGF:

0,5l Artea + 400g prochloraz 1 276,-Kč/ha
0,6l Falcon + 400g prochloraz 1 291,-Kč/ha
0,4l Falcon + 400g prochloraz 1 053,-Kč/ha (nejnižší dávka dle Bayer)
0,5l tebuconazole + 0,5l prochloraz(225g) 774,50Kč/ha

Doporučil bych na ošetření příliš nechvátat, obvykle ho děláme až ve sloupkování. Letos, uznávám, lze dříve, ale porost musí být hodně zelený. Metodika říká BBCH od 25-29 (plné odnožení až konec odnožení) do 32-33(sloupkování- 2 nebo 3 kolénka). Lze brát cca.

Omlouvám se stručněji to nešlo. Další info až u Vás. S pozdravem ing. Aleš Petřík.

Kategorie: Nezařazené

Napsat komentář